
$3.50
See if it's really the one
Search with this product to compare it, find similar styles, or turn up something better before deciding.
In this worksheet set, students will compare prices across fall-themed items at two different stores. Students will identify which store has the item that costs less. All the store items have a fall-focused theme. Includes 3 differentiated levels to support student understanding of price differences across stores. Overview: Provide a low prep functional math activity to build students’ understanding of money management, starting with price comparison. WHAT’S INSIDE Resource Guide About the Resource Using the Resource Resource Walkthrough Worksheet PDF Ready to print PDF 30 total worksheets with real photos 40 Circle Store questions 40 Circle and Compare Store questions 40 Add Up Total Across Store questions Data Collection + Student Recording Sheets Ready to print PDF Answer Key Recording Sheet Data Collection Across Multiple Data Points SUGGESTED USES: While you can use this resource in a variety of ways at home, school, clinic, and in the community, some suggested uses are included below: Review and practice identifying price differences Seasonal lessons and activities for life skills Money management and personal finance lessons Supplement or prepare for community-based instruction 1:1, small group, whole classwork Centers, stations, task box/task card/file folder work You can email us at hello@autismgrownup.com if you have any feedback, questions, and/or requests for resources.
Have a question about this?
We currently ship within the US, with more countries coming soon.
Final cost and dates are confirmed at checkout.
🇺🇸 Ship from USA · On Agora since 2025
$3.50